Drony – możliwe miejsca wykorzystania
Dynamiczny rozwój technologii zdaje się stale przybierać na sile, a dostępność coraz to nowszych urządzeń zdaje się rosnąć w zatrważającym tempie. To, co jeszcze kilka lat temu było tylko marzeniem indywidualnego użytkownika, czy to ze względu na aspekty finansowe, czy też ograniczenie niektórych rozwiązań tylko dla niektórych, wybranych grup odbiorców, teraz jest możliwe do pozyskania w niemal każdym sieciowym sklepie branżowym. Najbardziej popularną grupą urządzeń, pozyskiwanych przez klientów w niemal każdym wieku, są bezzałogowe statki powietrzne, a więc nieco popularniej – drony.
Branża BSP – bezzałogowych statków powietrznych.
Mimo swoich początków w strukturach związanych stricte z dziedziną obronności, drony stały się na przestrzeni ostatnich lat jedną z najpopularniejszych form nagradzania najmłodszych, przekupywania fanów nowych technologii, a także najzwyklejszych miłośników zdalnych zabawek. Swój rozkwit, branża ta zawdzięcza, oprócz niesamowitej wręcz dostępności (znaleźć je można już w niemal wszystkich największych sieciach supermarketów oferujących sprzęt RTV, AGD, oprogramowanie, itp.), niesamowicie wręcz przystępnej cenie. Nieustannie samonapędzająca się konkurencja gwarantuje użytkownikom coraz bardziej zaawansowane drony, w coraz bardziej atrakcyjnych cenach. Na rynku, oprócz wspomnianych już wcześniej konsorcjów oferujących bardzo zróżnicowane produkty (ciężko nie wspomnieć o wszechstronności firmy, jeżeli handluje ona zarówno BSP, jak i pralkami), mamy też możliwość zwrócenia się ku opcjom nieco bardziej wyspecjalizowanych dostawców. Jedną z najlepszych możliwości okazuje się propozycja firmy SNH Drones, łącząca w sobie wyjątkowo szeroką ofertę urządzeń i profesjonalnego oprogramowania, z wyjątkowo niedocenianymi w środowisku droniarzy szkoleniami z pilotażu oraz kursami specjalistycznymi. Nie wszyscy nabywcy tego rodzaju sprzętu, zdają sobie sprawę z trudności, jaką może sprawiać poprawne użytkowanie tak wyrafinowanego urządzenia. Warto zaznaczyć, że inwestycja kilkuset (a nawet kilku tysięcy złotych) w naukę przyzwoitej eksploatacji, może oszczędzić użytkownikowi sporo nerwów, związanych z potencjalną, kosztowną naprawą.
Drony – czy można nimi latać w miejscach publicznych?
Wraz z postępującym wzrostem liczby dronów w rękach społeczeństwa, zwiększają się również możliwości ich wykorzystania, niekoniecznie rozsądnego, a co gorsza, coraz częściej niezgodnego z prawem. Podstawą do zgodnej z prawem eksploatacji jest oczywiście prawo lotnicze, dynamicznie doprecyzowywane przez ostatnie kilka lat. Do podstawowych zasad bezpiecznego użytkowania należą m.in.: obowiązek wykonywania lotów jedynie w zasięgu wzroku użytkownika, a także niezbliżanie się urządzeniem do innych ludzi, pojazdów, zwierząt, czy zabudowań. Dopuszczalne jest latanie w terenach zurbanizowanych, jednak tylko dronami o wadze nieprzekraczającej 600g. Warto zaznaczyć, że panuje całkowity zakaz naruszania przestrzeni powietrznej terenów zamkniętych, a więc wszelkich obiektów i obszarów mających bezpośredni wpływ na obronność i bezpieczeństwo państwa, w skład których wchodzą: jednostki i instytucje wojskowe, porty wojenne, lotniska wojskowe (choć cywilne również nie są najlepszym miejscem na testowanie nowej zabawki), różnego rodzaju składy oraz magazyny broni i amunicji, zakłady produkujące i remontujące uzbrojenie, poligony. Kolejne, niemniej ważne obszary, w których loty dronami są całkowicie zabronione to te obejmujące urządzenia, obiekty i zakłady, mające szczególne znaczenie dla ochrony interesu gospodarczego państwa (w szczególności fabryki wydobywające i przetwarzające surowce mineralne, lotniska, porty), a także kombinaty odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie aglomeracji miejskich oraz miejsca składowania, bądź wykorzystywania, materiałów niebezpiecznych, takich jak odpady promieniotwórcze, środki toksyczne, chemiczne lub wybuchowe.
Przed inwestycją swoich oszczędności w BSP, warto, oprócz odpowiedniej sumy pieniędzy, zaopatrzyć się też w wiedzę na temat prawidłowej, zgodnej z prawem eksploatacji.
Najnowsze komentarze