Ściółka torfowa dla koni.

Torf – najlepsza ściółka dla konia.

Koń to przyjaciel człowieka, dlatego powinniśmy o niego należycie dbać. Czysty boks to podstawa, a rodzaj ściółki w tym przypadku nie pozostaje bez znaczenia. To nie tylko siano, które może uczulać zwierzę. Na rynku znajdziemy wiele alternatyw. Jedną z nich jest ściółka torfowa dla koni . Stosowanie takiego produktu to same zalety nie tylko dla zwierzęcia, ale przede wszystkim dla hodowcy.

Jak powstaje torf dla koni?

Najczęściej uzyskuje się go z obróbki wrzosowiska. W procesie tym odpyla się roślinę w temperaturze około 200 stopni Celsjusza, uzyskując materiał pozbawiony wszelkich bakterii. Swoim wyglądem nie przypomina tego, który jest nam znany, jako torf ogrodniczy lub kopalniany. Często dodaje się do niego mieszankę ziół, które leczniczo działają na zwierzę. Torf z powodzeniem można stosować u koni z alergią na kurz, a nawet ośrodkach i klinikach rehabilitacyjnych dla zwierząt.

Zalety stosowania torfowego podłoża.

To najlepsza alternatywa siana. Ściółka torfowa dla koni jest bardzo ekonomiczna i szybko się rozściela. Szacuje się, że średni miesięczny koszt wyścielenia boksu to wydatek rzędu około 200 złotych. Torf jest droższy niż siano, ale wydajniejszy niż trociny. To produkt ekologiczny, który hodowcy przysparza zdecydowanie mniej pracy. Absorbuje zapachy i tworzy przyjemne środowisko w stajni. Łatwo wiąże amoniak i gazy, a zużytą ściółkę można z powodzeniem stosować w ogrodzie jako nawóz. Hamuje namnażanie się bakterii, ponieważ ma niskie pH i jest surowcem zasadowym.

Torf, a korzyści dla konia.

Produkt można stosować u zwierząt, które mają problemy oddechowe. Nie pyli, dlatego nie podrażnia i nie uczula. To produkt dla koni z alergią i chorobą RAO. Jeśli podłoże dodatkowo jest wzbogacone o mieszankę ziołową, to przebywanie na nim jest dla konia jak lecznicza kuracja, która wspiera jego drogi oddechowe. Zioła mają właściwości inhalujące. To odpowiedni surowiec dla zwierząt ze skłonnościami do chorób kolkowych i zwierząt na diecie. Dzięki temu podłożu Twój koń będzie miał zawsze czyste, ale nieprzesuszone kopyta, co jest ważne zwłaszcza przy wszelkich chorobach, takich jak nowotwór kopyt, ochwat lub gnijąca strzałka. Dzięki torfowi sierść konia jest czysta i zadbana. To produkt, który tworzy doskonałą izolację. W czasie zimy nie zamarza, nie zbija się i jest elastyczny. W ten sposób tworzy ciepłe i przyjazne podłoże. Kolejną zaletą jest to, że konie niechętnie go zjadają, co jest istotne, jeśli mamy do czynienia ze zwierzęciem skłonnym do alergii pokarmowych.

Podłoże warte każdej złotówki.

Inwestując w taką ściółkę, masz pewność, że jest wysoce wydajna. Bierze się to głównie z wysokiej chłonności torfu. Szacuje się, że jest ona na poziomie 800 procent. Dla porównania siano ma chłonność 250 procent, a trociny około 350. Torf w boksie utrzymuje się w dobrym stanie od dwóch do trzech tygodni. Potem wystarczy tylko dokładanie niewielkiej ilości. Przy systematycznym sprzątaniu boksu, ściółka nadaje się do użycia przez długi okres.

Możesz również polubić…