Czy na zezłomowaniu samochodu można zarobić?

Dla części właścicieli zezłomowanie samochodu jest prawdziwą tragedią, zwłaszcza dla tych, który szczególnie lubili swoje auto. Czasami jednak nie ma innego wyjścia, ponieważ pojazd uległ poważnemu wypadkowi, brakuje już części zamiennych, koszty naprawy są wyższe niż wartość samochodu lub zwyczajnie jest tak stary, że składka ubezpieczeniowa jest bardzo wysoka.

Obowiązek złomowania samochodu

Zgodnie z ustawą z 20 stycznia 2005 roku, regulującą wszystkie etapy utylizacji pojazdu samochodów, każdy właściciel jest zobligowany do zezłomowania auta w stacji demontażu, która dodatkowo posiada zezwolenie na działalność, które jest wydane przez Marszałka Województwa.

Ile można zarobić na kasacji auta?

Każdy, kto ma lub miał samochód doskonale wie, że wiąże się z tym mnóstwo różnego rodzaju kosztami, często także ukrytymi. Na szczęście kasacja pojazdów Radom nie zrujnuje budżetu właściciela i w większości przypadków kończy się na wniesieniu opłaty skarbowej w wysokości 10 złotych za późniejsze wyrejestrowanie samochodu. Bardzo często też odpadają koszty związane z dostarczeniem samochodu na złom, ponieważ stacje demontażu oferują darmową lawetę.

Ciekawostką jest to, że w minionych latach za zezłomowanie samochodu właściciele mogli liczyć na bonus finansowy. Było to spowodowane tym, że za auta sprowadzone zza granicy importerzy musieli wnosić opłatę recyklingową. W praktyce wyglądało to tak, że pieniądze w pierwszej kolejności trafiały na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i były przeznaczane na działalność złomowisk. Wygrywały na tym te szroty, którym zależało na jak największej liczbie klientów. W myśl ustawy, ostatni właściciel samochodu mógł dostać nawet 500 zł za kasację.

Od 2015 roku taka „nagroda” już nie istnieje, ale przed kasacją warto sprawdzić ile dana stacja demontażu płaci za zezłomowanie samochodu. Kwoty wahają się od 30-40 groszy za każdy kilogram masy auta, ale prawdziwy zysk mogą przynieść części. Nawet, wydawać by się mogło, bardzo wiekowe wozy mogą posiadać bardzo cenne podzespoły. To, o czym jeszcze trzeba pamiętać to ewentualne koszty poniosą ci, którzy złomują auta o masie mniejszej niż 90% masy pierwotnej. Jednak nawet jeśli tak się stanie, opłata nie będzie wysoka.

Kasacja samochodu i co dalej?

Kiedy już właściciel rozstał się ze swoim ulubionym, choć wysłużonym samochodem musi dopełnić resztę formalności. O ile złomowaniem zajmie się stacja demontażu, to cała reszta spoczywa na właścicielu. Najprościej rzecz ujmując: najpierw kasacja, potem wyrejestrowanie. W tym celu trzeba wybrać się do Wydziału Komunikacji w ciągu 30 dni od zezłomowania samochodu. Do urzędu należy zabrać ze sobą:

  • wniosek o wyrejestrowanie samochodu, można pobrać z internetu,

  • dowód rejestracyjny,

  • zaświadczenie o przekazaniu pojazdu do stacji demontażu, wydawane w dniu oddania auta,

  • kartę pojazdu (jeżeli została wydana),

  • tablice rejestracyjne

Ważne: w dniu zezłomowania auta przestaje obowiązywać polisa OC i istnieje duża szansa na to, że właściciel odzyska część niewykorzystanej składki, ale musi poinformować ubezpieczyciela o kasacji samochodu.

Możesz również polubić…