Mroźne tereny na świecie

Ludzkość stale eksploruje naszą planetę. Nieprzemyślane działania sprawiają, że Matka Natura codziennie walczy o przetrwanie. Coraz częściej występujące huragany, powodzie, okresy wzmożonej suszy, czy zanieczyszczenie odpadami, to tylko przykłady długiej, niechlubnej listy zagrożeń. Każdego roku postępujące zmiany doprowadzają do zmniejszenia się powierzchni lodowców, wysychaniu Morza Martwego, pustynnienia dużych terenów. Nasze codzienne wyboru mają ogromny wpływ na zmianę całego ekosystemu.

Zielone lasy, niedostępne dla człowieka

Na szczęście tereny zielone w niektórych rejonach nadal bronią się przed człowiekiem. Niesprzyjające warunki pogodowe to ich główny atut, który pozwala na zachowanie bioróżnorodności w takiej samej formie, jak przed wiekami.

Jednym z takich miejsc jest tajga. Występuje w północnych obszarach Azji, Europy i Ameryki. Liczne połacie zieleni stanowią schronienie dla zwierząt głównie futerkowych.

Klimat w tajdze jest surowy i bardzo niegościnny dla człowieka. Przez wcześniejszych przygotowań, trudno tu żyć. Przez większą część roku panuje tu zima. Wieje silny wiatr, pada śnieg, a temperatura -50˚C stanowi normę. Ziemia zamarza, trudno przebić glebę. Woda gruntowa pozostaje w ściółce i nie odpływa. W okresie letnim termometry wskazują 20˚C, a to bardzo krótko (średnio przez 30 dni w roku). Jednak próżno szukać burz i ulew. Klimat w tajdze jest bardzo suchy. Roczna suma opadów to około 600 mm. Wszystko to sprawia, że pomimo postępu cywilizacyjnego ludzie niechętnie zamieszkują te tereny.

Możesz również polubić…