Maine Coon – leśny kot

Standardowy wygląd kota rasy maine coon

Maine coon to duży kot domowy o średniej masie około od 5 kg do nawet 10 kg. Samica zazwyczaj jest zdecydowanie mniejsza od samca. Koty te według wzorca mają dopuszczalne wszystkie kolory umaszczenia z wyjątkiem czekoladowego i jasnofioletowego. Najbardziej popularny jest kolor pręgowany, zaś najmniej rudy. Rasa ta najbardziej przypomina wyglądem rysia. Sierść maine coon ma gęsty podszerstek, a przy tym jednocześnie jest niezwykle jedwabista i długa. Wszystkie koty tej rasy są puszyste i mocno zbudowane.

 

Charakter kotów rasy maine coon

Koty tej rasy są bardzo przyjacielskie i pozytywnie nastawione do ludzi. Będą idealnymi kandydatami na domowego pupila. Maine coony zachowują się podobnie jak psy, czyli są bardzo wierne człowiekowi, towarzyszą mu w codziennych czynnościach. Nie ma żadnych przeciwwskazań do posiadania tych kotów przez dzieci i osoby starsze. Majkuny lubią zabawy i pieszczoty, a także aktywność fizyczną. W przeciwieństwie do psów cenią sobie niezależność, dominuje przeważnie nad innymi psami i kotami. Jednak ze względu na swój silny koci charakter wymaga konsekwencji i dyscypliny w wychowaniu. Maine coone ma silny instynkt łowiecki, dlatego lubi się wspinać po drzewach i dachach. Trzymając tę rasę w domu ze względu na gabaryty i charakter należy mu zapewnić odpowiednią dawkę ruchu i właściwe ćwiczenia. Inaczej koty te tyją i wpadają w poważne choroby.

Ciekawostki

Ten duży kot domowy żyje od 12 średnio do 18 lat. Kraj jego pochodzenia to Stany Zjednoczone, a dokładniej Kanada. Tam też jest zarejestrowana największa ilość hodowli tej rasy. Natomiast średnia cena maine coon w Polsce to około 2000 tysiące za kota z rodowodem. Dzięki swojemu pochodzeniu ta rasa jest przystosowana do niskich temperatur, złych warunków pogodowych, śniegu. Nie straszne mu są duże śnieżyce i mrozy. Przedstawiciele tej rasy pobijają wszelkie rekordy w kategorii największych kotów na świecie.

 

Możesz również polubić…