Od czego zacząć inwestowanie w kryptowaluty?

Od kiedy w 2009 roku powstała pierwsza kryptowaluta – Bitcoin, świat inwestorów zmienił się bezpowrotnie. Wizja zysków liczonych w setkach, a nawet tysiącach procent rozpalała wyobraźnie inwestorów gotowych kupić kryptowalutę, chociażby w postaci jednego bitcoina. W poniższym tekście zwrócimy uwagę na najważniejsze zagadnienia związane z rynkiem kryptowalut, które mamy nadzieję, ułatwią nieco wejście w świat krypto. Zaczynajmy.

Jak zacząć z kryptowalutami, aby nie popełnić niepotrzebnych błędów?

Jak w każdej formie inwestowania, także na rynku kryptowalut najtrudniej mają początkujący inwestorzy.
Nie można też zapominać, że w świecie kryptowalut mamy do czynienia z podobnymi zasadami jak na rynku akcji i innych instrumentów finansowych. Nie możemy nastawiać się jedynie na wysokie zyski. Rynek kryptowalut podlega wahaniom, podczas których kursy kryptowalut notują duże spadki wyceny Bitcoina, ale również innych kryptowalut.
Mało tego, korzystanie z dźwigni finansowej, które kusi początkujących traderów jest obarczone wysokim ryzykiem i tak naprawdę powinno być zarezerwowane tylko dla doświadczonych inwestorów. To, co możemy dla siebie zrobić to edukować się na temat kryptowalut. Jeśli lepiej zrozumiemy, jak działają kryptowaluty, będzie nam łatwiej podejmować decyzje i wybierać podmioty – giełdy kryptowalut, które działają od kilku lat. Chcesz zainwestować w kryptowaluty? Wybieraj te, które mają już jakąś historię. Jak stawiać pierwsze kroki na rynku krypto? O tym więcej na stronie kryptowalutyjakzaczac.pl

Podstawowe terminy rynku kryptowalut, które należy znać

Handel kryptowalutami nieodłącznie wiąże się z koniecznością poznania przynajmniej kilku nowych terminów. Poznajmy je zatem:
– waluty cyfrowe to inaczej pieniądze występujące jedynie w formie elektronicznej,
– giełda kryptowalut – platforma internetowa, która umożliwia kupno i sprzedaż kryptowalut za pomocą tradycyjnych walut lub innych kryptowalut,
– portfel kryptowalut – aplikacja lub urządzenie, które służy do przechowywania naszych zakupionych kryptowalut,
– technologia blockchain, która stanowi podstawę działania większości kryptowalut, umożliwia grupie wybranych uczestników dzielenie się danymi,
– kantor kryptowalut – to usługa działająca podobnie jak tradycyjny kantor wymiany walut, z tą różnicą, że można w nim wymienić cyfrowe aktywa na realne pieniądze np. PLN, USD, EUR,
– kontrakty CFD – to instrumenty finansowe, które pozwalają na spekulowanie na zmianach cen kryptowalut bez konieczności posiadania ich fizycznie. CFD oznacza kontrakt na różnicę (ang. contract for difference).

Jakie są najpopularniejsze giełdy kryptowalut?

Chcesz zacząć inwestować w daną kryptowalutę? Musisz wiedzieć, że na rynku działa kilka dużych giełd, które pozwalają handlować kryptowalutami. Niektóre z nich są globalne i obsługują wiele krajów i walut, a inne są lokalne i skierowane do konkretnego rynku. Giełdy wymagają weryfikacji tożsamości w celu uzyskania pewności co do istnienia danego klienta. Giełdy mają też swoje cenniki opłat, które warto prześledzić, gdyż mogą nam pozwolić zaoszczędzić na dokonywaniu transakcji.
Oto 3 z najpopularniejszych giełd kryptowalut:
– Binance
– Coinbase
– BitBay

Jak przechowywać nasze aktywa kupione na giełdzie kryptowalut?

Jednym z kluczowych o ile nie najważniejszych zagadnień tematu jak zacząć z kryptowalutami jest bezpieczeństwo transakcji. Do zakupu bitcoina potrzebujemy darmowego konta na jednej z wymienionych giełd. Kiedy weryfikacja tożsamości przebiegnie prawidłowo, wybieramy jedną z walut cyfrowych, wykonujemy przelew bankowy (giełdy pozwalają też na płatność za pomocą kart kredytowych) i mamy nasze kryptowaluty. Teraz należy zadbać o ich bezpieczeństwo. Do tego potrzebujemy specjalnego portfela, który pozwala przechowywać kryptowaluty a jest rodzajem aplikacji, lub urządzenia, które przechowuje nasze klucze prywatne i publiczne. Klucz prywatny to tajny kod, który pozwala nam wysyłać i odbierać kryptowaluty. Klucz publiczny to adres, który pokazujemy innym użytkownikom, aby mogli nam przesyłać kryptowaluty.

Istnieje wiele rodzajów portfeli kryptowalut, które różnią się poziomem bezpieczeństwa. Najbezpieczniejszym sposobem przechowywania kryptowalut jest portfel sprzętowy, który jest fizycznym urządzeniem podłączanym do komputera lub smartfona za pomocą kabla USB, lub Bluetooth. Portfel sprzętowy przechowuje nasze klucze prywatne w sposób izolowany od internetu i chroni je przed atakami hakerskimi lub złośliwym oprogramowaniem.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy tekst przybliżył nieco temat, którym jest inwestowanie w kryptowaluty szczególnie osobom początkującym. Pomimo że cena Bitcoin wynosi ok. 35 tys. USD, nie brakuje chętnych do jego zakupu i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić w przyszłości.

Możesz również polubić…