Czym jest dom inteligentny?

Świadomość ekologiczna rośnie z roku na rok. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, by funkcjonować w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Jednocześnie dzięki wzrostowi gospodarczemu ludzie uwielbiają otaczać się pięknymi przedmiotami, a także tak aranżować swoją przestrzeń do życia, by móc czerpać z luksusu i komfortu. Właśnie dlatego dom inteligentny m. in. z takimi udogodnieniami jak sterowanie bramą cieszą się coraz większą popularnością.

Kiedy można mówić o tzw. smart budownictwie?

Tym, co wyróżnia inteligentne domy, jest sposób konstrukcji. Jego ideą jest zapewnienie użytkownikom maksymalnego komfortu codziennego bytowania, a jednocześnie stworzenie takich rozwiązań, które pozwolą na ograniczenie korzystania z mediów. Dzięki temu właściciel będzie mógł cieszyć się nie tylko mniejszymi rachunkami za pobór energii, ale także zyska przyjemność ze świadomości, że jego funkcjonowanie przyczynia się do ratowania środowiska naturalnego.

Należy pamiętać, że energooszczędność ma wymiar ekologiczny. Redukcja zużycia mediów to znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na produkcję prądu, a tym samym ograniczenie procesu spalania węgla i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Właśnie z tego powodu dom inteligentny jest przyjazny środowisku naturalnemu. Co jednak sprawia, że jest on korzystny dla człowieka poza wymiarem ekonomicznym wynikającym z płacenia mniejszych rachunków?

To przede wszystkim wygoda

Podstawą funkcją tego typu budownictwa jest sterowanie oświetleniem w domu. Jest to system, który pozwala na włączanie i wyłączanie lamp przy użyciu pilota. Dzięki temu nie trzeba wstawać z łóżka czy fotela, by podejść do tradycyjnego włącznika ulokowanego na ścianie. Co więcej, układ taki może też działać automatycznie. Korzysta on z wielu czujników, które samodzielnie wyłączają światło, kiedy w danym pomieszczeniu nie znajduje się żadna osoba. Taka sama funkcja może zostać zaprogramowana do kontrolowania sprzętów elektronicznych czy ogrzewania. To właśnie dzięki temu właściciel obiektu może znacznie zredukować zużycie mediów i cieszyć się mniejszymi rachunkami.

Smart home to też sterowanie bramą wjazdową. Można ją otwierać z domu, ale także z wnętrza pojazdu. W tym drugim przypadku pozwoli to nie tylko oszczędzić czas podczas powrotu z pracy, ale też uchroni przed zmoknięciem w trakcie deszczu. Brama sterowana pilotem nie wymusza konieczności opuszczenia samochodu. Jak widać dom inteligentny to szereg wygód dla użytkowników. Sterowanie oświetleniem w domu chwalą wszyscy użytkownicy tego typu rozwiązań.

Możesz również polubić…