Inteligentny dom – co to znaczy?

Dom inteligentny to nazwa, która obejmuje całą automatykę domową, wszystkie systemy i urządzenia, które się w nim znajdują. Najprościej rzecz ujmując jest to taki dom, z którym mieszkańcy mogą się porozumieć za pomocą specjalnych urządzeń. Sterowanie oświetleniem w domu i sterowanie bramą, a także wiele innych czynności można kontrolować w inteligentnym domu za pomocą choćby smartfona. Dzięki niemu można np. ustalić temperaturę w pomieszczeniach, natężenie światła i jego kolor, można włączać i wyłączać rozmaite urządzenia, nawet wtedy, kiedy jest się daleko od domu.

Dom inteligentny ma za zadanie zmaksymalizować komfort mieszkania, a także zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców

Do podstawowych urządzeń, których nie może zabraknąć w inteligentnym domu należą inteligentne gniazdka, które pozwalają na uruchomienie lub wyłączenie urządzeń elektrycznych na odległość, a także na kontrolowanie zużycia energii oraz inteligentne oświetlenia, które mają możliwość regulowania jasności i intensywności barwy. W inteligentnym domu nie może zabraknąć inteligentnego ogrzewania a także czujników dymu, gazu, temperatury albo zalania. Są tu także kamery do monitoringu, a także systemy alarmowe z czujnikami ruchu, drzwi i okien oraz systemów alarmowych. Każde z tych urządzeń można kupić osobno albo w zestawach.

W inteligentnym domu bardzo ważna jest centralka. Jest to podstawowy element, który jest odpowiedzialny za sterowanie i zarządzanie całym systemem. Centrala łączy się z internetem i wszystkimi urządzeniami. Pozwala to użytkownikom korzystać z rozmaitych urządzeń będąc nawet z dala od miejsca zamieszkania. Taki system daje możliwość wyłączenia żelazka lub interwencji, kiedy dostrzegło się jakiś niepokojące wydarzenia w pobliżu domu.

W skład inteligentnego domu wchodzi również system audio, a także inteligentny asystent domowy

System wykorzystywany w inteligentnym domu wykorzystywać może łączność radiową na jakimś paśmie niestandardowym, albo korzystać z Wi-Fi lub energooszczędnej komunikacji wewnątrz mieszkania. Centralkę podłącza się bezpośrednio do internetu. Do głównych zalet inteligentnego domu należą przede wszystkim wygoda, bezpieczeństwo, oszczędności. Zwłaszcza poczucie bezpieczeństwa jest tu bardzo ważne, ponieważ systemy zamontowane w inteligentnych domach mają nie tylko nowoczesny monitoring, ale także zaawansowane czujniki, które wykrywają ruch w domu, otwieranie okien ub drzwi, zalania, ulatniający się gaz, a nawet pożary. Dzięki temu można zapobiegać ewentualnym zniszczeniom, kradzieżom.

Możesz również polubić…