Korzyści z technologii dronów w usługach bezpieczeństwa
Rozwój technologii sprawił, iż drony zaczęły odgrywać coraz to szerszą rolę w sektorze usług. Obecnie w dużej mierze przyczyniają się one do poprawy stopnia bezpieczeństwa publicznego. Kiedyś, zauważane na niebie budziły spore zainteresowanie, dziś, wykorzystywane do wykonywania prozaicznych zadań stały się urządzeniami, z których widokiem ludzie w dużych miastach stali się zupełnie oswojeni.
Częstą formą wykorzystywania dronów jest używanie ich do pomiarów na placach budowy. Wznosząc się na odpowiednią wysokość, bezzałogowy statek powietrzny jest w stanie ustalić wymiary danych działek, fundamentów, czy konstrukcji. Wiąże się to ze sprawdzeniem rzetelności wykonywanych prac budowlanych. Aby zagwarantować stuprocentowe bezpieczeństwo w późniejszym użytkowaniu budynku, plan wykonany przez inżynierów musi zostać odwzorowany w sposób precyzyjny. Sprawa ma się podobnie w kwestii burzenia różnego rodzaju obiektów. Taki teren także powinien zostać wcześniej zabezpieczony.
Drony wykorzystywane są także w poszukiwaniach. Takie usługi oferuje np. firma SNH Drones. Najpóźniej odnotowywane ślady osób zaginionych urywają się najczęściej w okolicach obrzeży miast. Z reguły są to tereny o trudnym ukształtowaniu, nierzadko: tereny bagienne czy mokradła. Służby ratownicze nie zawsze są sobie w stanie z nimi poradzić. Niezastąpionymi w takich sytuacjach, okazują się być wtedy bezzałogowe systemy powietrzne. Dzięki niewielkim kształtom i intuicyjnym programom docierają w najtrudniej dostępne miejsca, bez narażania niczyjego zdrowia na szwank.
Kolejnym zastosowaniem dronów jest użycie ich w celu ochrony niepodległości granic. W Polsce wykorzystywane są one poprzez Straż Graniczną, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przy użyciu termo, czy noktowizji drony potrafią zarejestrować o wiele więcej, niżeli jest w stanie dostrzec oko ludzkie. Poprzez pracę na dronach skuteczność wykrywania i udaremniania nielegalnych prób przekraczania granic stała się o wiele większa.
Drony to również sposób na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Operuje nimi Policja, kontrolując zachowania kierowców. Aktualnie, bezzałogowe statki powietrzne nierzadko zastępują tradycyjne kontrole drogowe. Funkcjonariusze są w stanie przeprowadzać czynności służbowe z niedoświadczoną dotąd łatwością. Namierzanie piratów drogowych odbywa się poprzez weryfikację danych, zarejestrowanych kamerą. W ten sposób policjanci są w stanie docierać do osób stwarzających zagrożenie dla siebie i innych po to, aby to egzekwować.
Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są także, aby zapewnić bezpieczeństwo na imprezach masowych. W miejscach, w których kumulują się duże skupiska ludzi, nietrudno o wypadki. Drony mają dosięgać miejsc, do których nie sięgają klasyczne kamery i do których fizyczne dostanie się może być trudne. W momencie wybuchu paniki lub wszczęcia sytuacji, w której występuje realne zagrożenie – dron będzie na miejscu szybciej niż człowiek. Wykorzystując możliwość prędkiego zareagowania na problem, panikę da się zdusić w zarodku, natomiast sytuację kryzysową (przy wykorzystaniu odpowiednich metod) rozwiązać.
Drony pomagają także w akcjach ratowniczych, kiedy stawkę stanowi ludzkie życie, bądź zdrowie. Zmaganie się z kataklizmami czy skutkami różnego rodzaju klęsk żywiołowych jest nieprzewidywalne. Dbając o bezpieczeństwo służb ratowniczych wykorzystuje się drony. To one docierają na miejsce zdarzenia jako pierwsze i dzięki zapisom z kamer istnieje możliwość oszacowania stopnia zagrożenia w taki sposób, aby przeprowadzone działania ratownicze były w jak największym stopniu bezpieczne. W akcjach ratowniczych pomagają często zewnętrzne firmy takie jak SNH Drones, która w swojej ofercie ma także szkolenia oraz bogaty wybór dronów.
Najnowsze komentarze