Obowiązek rejestracji dronów

Drony są aktualnie urządzeniami cieszącymi się sporą popularnością. Dostęp do nich ułatwia m.in. SNH Drones – sklep, gdzie można wykupić także różnego rodzaju szkolenia z obsługi takich bezzałogowych samolotów. Zanim jednak przyjdzie do dokonania jakichkolwiek zakupów, czy też nauk, należy zorientować się w obowiązujących przepisach prawa. To właśnie z nich można dowiedzieć się, że istnieje obowiązek rejestracji dronów. Czy każdy taki statek powietrzny podlega restrykcyjnym przepisom? Oto garść niezbędnych informacji.

Czy muszę rejestrować drona?

To pytanie powinna zadać sobie każda osoba, która ma już taki sprzęt lub też przymierza się do jego zakupu. Otóż do tego obowiązku powinna poczuć się każdy użytkownik dronów. Spod obowiązku rejestracji wyłączone są tylko osoby, które mają drona-zabawkę lub też mają małe urządzenie, którego waga nie przekracza 250 g. Warto jednak wiedzieć, że nawet odnośnie dronów-zabawek istnieją specjalne zapisy. Można je odnaleźć w dyrektywie 2009/48/WE. To właśnie tam znaleźć można zapis odnoszący się do tego, że mowa tu o urządzeniach, jakie mogą być używane przez osoby do 14 roku życia. A więc o rejestracji muszą pomyśleć wszyscy użytkownicy, których dron:

  • waży więcej niż 250 gramów,
  • waży mniej niż 250 gramów, ale jest wyposażony w rejestrator danych,
  • ma kamerę, bez względu na to, ile waży.

Mowa tutaj zarówno o osobach, które używają tych statków powietrznych w celach zawodowych (np. fotograf), jak również z czystej, amatorskiej pasji.

Jak zarejestrować drona?

Czy taka rejestracja jest trudna? Na szczęście, nie. Całkiem możliwe, że to właśnie z tego względu tak duża liczba osób chętnie do tego podchodzi. Co więc trzeba dokładnie zrobić? Wystarczy tylko zarejestrować się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Przy czym warto dodać pewną uwagę. Otóż tak naprawdę rejestracji poddawane nie będzie urządzenie. Chodzi tu raczej o człowieka, który jest za nie odpowiedzialny. Nie można bowiem zapomnieć, że do latania takimi urządzeniami potrzebna jest specjalna licencja. Każdy operator musi posiadać szczególny numer, który przydzielany jest zaraz po ukończeniu właściwego szkolenia. Tylko dzięki temu będzie można dokonać prawidłowej rejestracji.

Licencja na drona

Powstaje więc pytanie odnoszące się do tego, jak zdobyć licencję na drona. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednio dedykowane strony, gdzie takie szkolenia możliwe są do wykupienia. Jedna z takich witryn została wymieniona już na samym początku – SNH Drones. Do wyboru są szkolenia stacjonarne, jak również online. Która forma jest wygodniejsza? Wszystko tak naprawdę zależne jest od indywidualnych potrzeb. Są takie osoby, które mogą wybrać tylko szkolenia online, ale nic na tym nie stracą. Koniecznością jest również sam egzamin, który stanie się potwierdzeniem nabytej wiedzy.

Jak wygląda egzamin? Jest to test, w którym trzeba udzielać prawidłowych odpowiedzi. Całkiem możliwe, że na sporą część osób padł właśnie blady strach. No bo kto w dzisiejszych czasach lub egzaminy? Nie trzeba się jednak tego testu obawiać, jeżeli ktoś naprawdę solidnie przyłożył się do nauki. Udzielanie poprawnych odpowiedzi na pytania nie powinno stanowić problemu. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu (wymaganych jest 75%), możliwe będzie pobranie właściwego dokumentu, gdzie wyżej wspomniany, numer licencji się znajdzie. Nie pozostanie nic innego, jak ukończyć rejestrację, aby móc w pełni korzystać ze swojego drona. Latanie taką maszyną daje ogrom satysfakcji – w szczególności, jeżeli wyposażona jest ona w kamerę.

Możesz również polubić…